
Xabi Alonso var forrige vinter den mest ettertraktede treneren på markedet. I løpet av noen få måneder var den tidligere Liverpool -Real Madrid -og Bayern München-legenden aktuell for samtlige tre trenerjobber. Alonso ble værende hos Bayer Leverkusen og feiret med det historiske bundesligatrofeet, Bayern valgte Kompany, Liverpool Slot og Real fortsatt med Ancelotti. Nå går sistnevnte mot exit, denne gangen skal Alonso være klar, men kommer med krav.
Xabi Alonso er allerede i ferd med å planlegge hva han vil gjøre hvis han blir Real Madrids nye trener, vil ha klare krav for å ta på seg utfordringen med å lede det kongeblå laget: Forsterkning i tre nøkkelposisjoner.
LES: Andre Onana kunne ha valgt Arsenal
Ifølge kilder Wnær klubben» som spanske AS viser til, vil Alonso kreve om en midtstopper, en venstreback og en sentral midtbanespiller som hjørnesteiner i det nye laget, med spesifikke spillertyper som passer hans taktiske modell.
Xabi Alonso har en plan for overgangsvinduet
- En venstreback: Det første store trekket vil være å styrke venstre side av forsvaret med returen av Miguel Gutiérrez, som for øyeblikket spiller for Girona. Han er et produkt av Valdebebas (Real Madrids akademi), og hans allsidighet og offensiv kvalitet gjør ham til et strategisk valg for det brede backsystemet Alonso har utviklet i Tyskland. Real Madrid har en rimelig returkjøpsklausul, noe som gjør overgangen enkel og prioritert.
- En sentral midtbanespiller: På midtbanen vil Alonso ønske seg Martín Zubimendi. Den spanske Real Sociedad-spilleren er balansert, taktisk smart og god i pasningsspill. Med en utkjøpsklausul på 60 millioner euro vil hans signering være et løfte om kontinuitet i spillestilen, men med en mer posisjonell profil enn dagens midtbanespillere.
- En midtstopper: Til slutt, i midtforsvaret, er Dean Huijsen den spilleren Alonso ønsker seg mest. Den unge talentet har imponert denne sesongen med sin evne til å spille seg ut fra forsvar og sin fysiske styrke – noe som passer perfekt for en forsvarsrekke som kan gjennomgå store endringer denne sommeren.
Overgangen til Alonso er ikke offisiell ennå, men planleggingen er allerede i gang. Hvis han tar over på Bernabéu, vil han gjøre det med en klar visjon: å foryngre laget uten å ofre konkurransekraft.
Alt om Getafe – Real Madrid
Les på Sporten: Ruud van Nistelrooy er klar til å fortelle Leicester sjefer hvorfor han er rette mann til jobben